Ի՞նչ է նշանակում «վեթինգ» և «անցումային արդարադատություն». պարզաբանում է մասնագետը
![]() 391 Շաբաթ, 25 մայիսի, 2019 թ., 01:00 Հանրային կառավարման մասնագետ Սոսի Թաթիկյանը Հանրայինի եթերում խոսել է վերջին շրջանում անընդհատ քննարկվող «անցումային արդարադատություն» և «վեթինգ» հասկացությունների մասին: Նրա խոսքով՝ «անցումաին արդարադատություն»-ը շատ ընդհանուր հասկացություն է, այն ունի տարբեր գործիքներ և մեխանիզմներ և մեխանիզմներից մեկը ճշմարտության, հաշտեցման և փոխհատուցման հանձնաժողովն է: Նա նշել է, որ «անցումանյին արդարադատության» հիմնական նպատակը հաշտեցումն է, ոչ թե պատիժը, քենը կամ ոխը. «Այսինքն, ձևավորվում է հանձնաժողով, որը կրում է կենսաիրավաբանական բնույթ, այնտեղ լինում են և՛ իրավաբաններ, և՛ ոչ իրավաբաններ, անաչառ, հասարակության կողմից միանշանակ հեղինակություն վայելող մարդիկ»,- եթերի ժամանակ ասել է Մարգարյանը: Մասնագետը պարզաբանել է, որ «անցումային արդարադատություն»-ը և «վեթինգ»-ը իրարից տարբեր հասկացություններ են: ««Վեթինգ»-ը օգտագործվում է շատ երկրներում անցումային արդարադատության համար: Սակայն «վեթինգ»-ը միայն «անցումային արդարադատության» գործիքը չէ: «Վեթինգ» նշանակում է պարզել մարդու, պաշտոնյայի կամ սպայի համապատասխանությունը իր զբաղեցրած պաշտոնին»,- ասել է բանախոսը: Առավել մանրամասն՝ տեսանյութում: |