«Սա մի խմբակ է, որը չունի ու չի կարող ունենալ որևէ սոցիալական հենարան». Ռուբեն Մեհրաբյան
![]() 315 Երեքշաբթի, 04 հունիսի, 2019 թ., 10:10 Քաղաքագետ Ռուբեն Մեհրաբյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Եթե Հայաստանում Ռուսաստանն էս աստիճանի ասիմետրիկ ներկայացված չլիներ, էս աստիճանի սպառնալիք չլիներ մեր երկրի գոյության համար, ինչն անկասկած անցած քսան տարվա գլխավոր ժառանգությունն է և նախկին «իշխանությունների» նպատակաուղղված «կառավարման» գլխավոր արդյունքը, ապա Հայաստանի ԱԱԾ-ն շատ արագ կգար այն պրակտիկ եզրակացությանը, որ «հակասորես»-յան մեյմունության գլխավոր դերակատարները ռուսական ագենտներ են և նրանց խելքին ընկած որոշ օգտակար ապուշներ։ Իհարկե, կան նաև եզակի ամբիցիոզ մունդռիկներ ևս, բայց նրանք եղանակ չեն ստեղծում։ Նրանք Սորոսի կամ Սորոսի ֆոնդի հետ կապված որևէ հոդաբաշխ պրետենզիա չունեն, նրանց խնդիրն է՝ Հայաստանը հետ բերել առանց նավթի Ադրբեջանի կարգավիճակի ու ռուսական «կռիշով» փայ մտնելը։ Այսինքն՝ կենտրոնում չեկիստ լակոտներն են, որոնց շուրջը խմբվել են փոքրաթիվ օգտակար ապուշներ։ Թե չէ․․․ Արցախ․.. ավանդական․․․․ զահարումա՛ր։ Սրանց երազանքն է՝ մեզ վրա ռուս ու թուրք բերելը, իրենք էլ դառնան նոր 11-րդ կարմիր բանակի եֆրեյտոր, սա մի խմբակ է, որը չունի ու չի կարող ունենալ որևէ սոցիալական հենարան, որքան էլ քամակներից փչեն-ուռացնեն»։ |