«Սպասում ենք պատասխանին, որից պարզ կլինի հեղափոխության տրամաբանությունը». Հայկ Գրիգորյան
![]() 417 Շաբաթ, 08 հունիսի, 2019 թ., 10:35 «Սպասում ենք պատասխանին, որից պարզ կլինի հեղափոխության տրամաբանությունը»,- ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է «Ազգային առաջընթաց» կուսակցության լրատվության ղեկավար Հայկ Գրիգորյանը՝ հայտնելով, որ «Ազգային առաջընթաց» կուսակցությունը պաշտոնապես դիմել է ՀՀ գլխավոր դատախազություն և ՀՀ հատուկ քննչական ծառայություն՝ Սերժ Սարգսյանին հարցաքննելու ու նրան քրեական պատասխանատվության ենթարկելու նպատակով։ «Հաղորդում հանցագործության մասին 2018թ. հունիսի 7-ին Նիկոլ Փաշինյանն Ազգային ժողովում հայտարարեց՝ գործարարներն իր հետ հանդիպմանը խոստովանել են, որ ճամպրուկներով փողեր են տարել Բաղրամյան 26. Պահանջում ենք դատախազությունից և Հատուկ քննչական ծառայությունից օրենքով սահմանված իրենց լիազորությունների սահմաններում պարզել տվյալ հայտարարության մեջ հիշատակված փաստական տվյալների հավաստիությունը ու գործարարների ինքնությունը, կատարել անհրաժեշտ ստուգողական ու քննչական գործողություններ, այդ թվում՝ հարցաքննել այդ գործարարներին, պարզելու համար վերը նշված մեխանիզմի մանրամասները, այդ թվում՝ թե որ գործարարը, երբ ու որքան գումար է տարել Բաղրամյան 26 և ում է դա հանձնել։ Պահանջում ենք, որ սույն դրվագով հարցաքննվի նաև Սերժ Սարգսյանը որպես Բաղրամյան 26-ում 2008-2018թթ պաշտոնավարած անձ»։ |