«Բաքուն բանակցություններից առաջ կրկին դիմել է Հայաստանին». Աշոտ Ասատրյան
![]() 600 Շաբաթ, 15 հունիսի, 2019 թ., 22:40 Ռազմական վերլուծաբան Աշոտ Ասատրյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Բաքուն բանակցություններից առաջ կրկին դիմել է Հայաստանին: Պաշտոնական Բաքուն, դեռ հերթական հանդիպումը չսկսած, կրկին փակուղի է տանում հարցի լուծմանը ուղղված բոլոր քայլերը: Հայտարարթույան մեջ մասնավորապես ասված է. «Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման շուրջ բանակցությունների հիմնական մասին հնարավոր է անցնել միայն ադրբեջանական հողերից Հայաստանի զինված ուժերի դուրս բերումից հետո»: Իհարկե, ադրբեջանական ղեկավարությունը շատ լավ գիտակցում է, որ նման հայտարարությունով հանդես գալը հարցի լուծման տարբերակ չէ, սակայն ամեն գնով փորձ է կատարում ավելի խճճել ու ձգձել բանակցությունների հիմնական գործընթացը: Մնում ա սպասենք, թե այսքանից հետո ինչպես են հանդիպումից հետո կրկին ստանդարտ տեքստը տարածելու, թե նախապատրաստվում ենք խաղաղության»: |