«Սրա տակից ո՞նց եք դուրս գալու, այ ավազակախումբ». Ստյոպա Սաֆարյան
![]() 502 Շաբաթ, 22 հունիսի, 2019 թ., 20:10 Քաղաքագետ Ստյոպա Սաֆարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Էլիտնի» սահմանադրագետներն այս ապրօրինությունն ինչպե՞ս են մեկնաբանում. «Լրացուցիչ ուսումնասիրություններ կատարելու նպատակով 2019 թվականի մայիսի 20-ին Սահմանադրական դատարան մուտքագրված Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի (ԵԴ/0253/01/19 քրեական գործով) դիմումի նախնական ուսումնասիրման ժամկետը երկարաձգել մինչև 2019 թվականի հուլիսի 9-ը»: ՌԴ դեսպանի հետ լրացուցիչ ուսումնասիրությունները հունիսի 22-ին ավարտեցի՞ն ու արդեն վարույթ ընդունեցի՞ն՝ լրացուցիչ «ուսումնասիրվածը» միավորելով մեղադրյալ Քոչարյանի դիմումների հետ... Սրա տակից ո՞նց եք դուրս գալու, այ ավազակախումբ: Դատվելու եք: Անխիտիր: Բա անադամախմբակից մեկնումեկը չնկատե՞ց, որ Հրայրը լրացուցիչ ուսումնասիրությունները շուտ է ավարտել: Դուք բանդա եք, ու պատասխան եք տալու: Հատ-հատ»: |