«Եթե հիշողությունս չի դավաճանում, ազատագրված տարածքների մի հատված կորցրել ենք Սարգսյան Սերժիկի օրոք». Լիզա Ճաղարյան
![]() 341 Երկուշաբթի, 01 հուլիսի, 2019 թ., 00:15 Լրագրող Լիզա Ճաղարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Որևէ մեկը հիշո՞ւմ է, որ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի հրաժարականից հետո (մինչ հրաժարականը շատ յուղոտ-ձեթոտ քծնում էին)՝ նրա ծննդյան օրը որևէ Արցախի ղեկավար շնորհավորած լինի առաջին նախագահին։ Հիշեցնում եմ՝ ում սրտով է դա, ում սրտով չի, ով է ընկնավորվում դրանից, ով է իրեն պատերովը տալիս՝ փաստ Է. Արցախն ազատագրվել է Լևոն Տեր-Պետրոսյանի օրոք, Հայկական բանակը ձևավորվել է Լևոն Տեր-Պետրոսյանի օրոք։ Եթե հիշողությունս չի դավաճանում, ազատագրված տարածքների մի հատված կորցրել ենք Սարգսյան Սերժիկի օրոք, հարյուրից ավելի պատանիներ ենք կորցրել այդ տարածքի հետ միասին։ Հարցս կրկնում եմ՝ որևէ մեկը հիշո՞ւմ է, որ Արցախի ղեկավարներից որևէ մեկը Լևոն Տեր-Պետրոսյանին շնորհավորած լինի հրաժարականից հետո։ Ինձ էլ հիշեցրեք, եթե դա ձեզ կհաջողվի։ Բակո, ո՞նց ես։ Հո գրի՞պ չես»։ |