«Ամբաստանյալ Քոչարյանին սպասարկած դատավորներից մեկը եղել է Մնացական Մարտիրոսյանը». Արուսյակ Ջուլհակյան
Ուրբաթ, 26 հուլիսի, 2019 թ., 15:05
ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Արուսյակ Ջուլհակյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել. «ՄԻԵԴ-ի վճռի համաձայն՝ Հայաստանը պետք է 1,6 մլն (Մեկ միլիոն վեց հարյուր հազար) եվրո վճարի քաղաքացի Յ․Վարդանյանին, որին, ի թիվս այլոց, ունեզրկել էր ամբաստանյալ Քոչարյանը։ Այդ գործով ապօրինի վճիռ կայացրած և ամբաստանյալ Քոչարյանին սպասարկած դատավորներից մեկը եղել է Մնացական Մարտիրոսյանը:
Իսկ ո՞վ է Մնացական Մարտիրոսյանը։ Շատ «հարուստ» կենսագրություն ունի։ Նրա «պորտֆոլիոյում» բացի վերոնշյալ գործից կարող ենք գտնել բոլոր հնարավոր քաղաքական հետապնդումներով դատական գործերը։ Ահավասիկ․
• «Պրիվետ, Ռոբ»-ի գործ։ Քոչարյանի ուսանողական ընկերներից մեկը՝ Պողոս Պողոսյանը, տեսել էր նրան «Առագաստ» սրճարանում և բարևել՝ ասելով «Բարև, Ռոբ», ինչը դուր չէր եկել ներկայիս ամբաստանյալին։ Նրա թիկնապահները ծեծել էին Պողոսյանին այնքան, մինչև վերջինս մահացել էր՝ ստացած ծանր վնասվածքների հետևանքով։ Մնացական Մարտիրոսյանը Քոչարյանի թիկնապահ Կուկուին դատապարտեց երկու տարվա պայմանական ազատազրկման։
• Ժիրայր Սեֆիլյանի գործ (2007թ․)։ Մնացական Մարտիրոսյանը դատապարտել է վերջինիս 1,5 տարվա ազատազրկման։
• 2006թ․ Մնացական Մարտիրոսյանը 4 տարվա ազատազարկման դատապարտեց այն ժամանակ ընդդիմադիր գործունեություն իրականացնող, «Ժամանակ» թերթի գլխավոր խմբագիր, ներկայումս ԱԺ պատգամավոր Արման Բաբաջանյանին։
• Մարտի 1-ին հաջորդած բռնաճնշումների ամենակարկառուն օրինակներից մեկը՝ այսպես կոչված «Յոթի գործը»։ Այդ գործով էին անցնում քաղբանտարկյալներ, Սասուն Միքայելյանը (ներկայումս ԱԺ պատգամավոր), Մյասնիկ Մալխասյանը, Ալեքսանդր Արզումանյանը (ներկայումս Դանիայում, Նորվեգիայում և Շվեդիայում ՀՀ դեսպան), Գրիգոր Ոսկերչյանը, Շանթ Հարությունյանը, Սուրեն Սիրունյանը և Հակոբ Հակոբյանը։ Դատավորը՝ բնականաբար, Մնացական Մարտիրոսյան։
• Նիկոլ Փաշինյանին Մնացական Մարտիրոսյանը դատապարտեց 7 տարվա ազատազրկման։ Եթե չեմ սխալվում, դատախազը պահանջել էր 6 տարվա ազատազրկում։
• «Յոթի գործ» second edition։ Այս անգամ քաղբանտարկյալի կարգավիճակում էր 2008-ի փետրվար մարտին պայքարի ելած քաղաքացիների երիտասարդ սերունդը։ Սարգիս Գևորգյան, Տիգրան Առաքելյան, Դավիթ Քիրամիջյան և այլն։ Բնականաբար դատապարտվեցին։
• 2013 թ․ նոյեմբերի այսպես կոչված «Արժեքների հեղափոխության» փորձի համար Մնացական Մարտիրոսյանը դատապարտեց Շանթ Հարությունյանին և ընկերներին 6 տարի ազատազրկման։ Շանթի որդի Շահենը, 5,5 տարվա պայմանական ազատազրկման դատապարտվեց, եթե չեմ սխալվում։ Պայմանական, զուտ այն պատճառով, որ անչափահաս էր:
• 2011թ․ Մնացական Մարտիրոսյանը ճանաչվել է տարվա լավագույն դատավոր՝ քրեական գործերով։ Այն ամենն, ինչ պետք է իմանալ ՀՀ դատական համակարգի մասին»: