«Եթե հայկական կապիտալը հայրենիք չունի, ինչո՞ւ են Սամվել Կարապետյանն ու Ռուբեն Վարդանյանը միլիոնավոր դոլարների ներդրում կատարում ՀՀ-ում». վարչապետ
![]() 552 Երկուշաբթի, 05 օգոստոսի, 2019 թ., 20:15 «Իրատեսական ծրագրերը մեզ այլևս հետաքրքիր չեն, մեզ հետաքրքիր է այն, ինչի իրականացումը բոլորը համարում են անհնար, որովհետև հայ ժողովուրդն անհնարինն իրականացնող ժողովուրդ է»,- Վերածննդի հրապարակում հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը՝ խոսելով իրականացված ու իրականացվող ներդրումների մասին. «Շատ են ասում՝ կապիտալն ու ներդրումը հայրենիք չունեն, համաձայն չեմ, որովհետև հայկական կապիտալը հայրենիք ունի ու այն ՀՀ-ն է, Արցախն է: Եթե հայկական կապիտալը հայրենիք չունի, ինչո՞ւ են Թումո կենտրոնները ստեղծվել, եթե հայկական կապիտալը հայրենիք չունի, ինչո՞ւ է Ազնավուրի ընտանիքը որոշել նրա կենտրոնական տուն-թանգարանը ՀՀ-ում ստեղծել, եթե կապիտալը հայրենիք չունի, ինչո՞ւ էր Քըրքորյանը 100 մլն դոլար նվիրաբերում ՀՀ-ին: Եթե հայկական կապիտալը հայրենիք չունի, ինչո՞ւ են Սամվել Կարապետյանն ու Ռուբեն Վարդանյանը միլիոնավոր դոլարներ ներդնում ՀՀ-ում»,- շարունակեց նա: |