«Իսկ մինչ այդ չգիտեի՞ք այդ ամենի մասին». Արթուր Սաքունց
![]() 279 Հինգշաբթի, 26 սեպտեմբերի, 2019 թ., 22:45 Իրավապաշտպան Արթուր Սաքունցը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Հիշեցնեմ, որ չեմ ողջունել Վանեցյանի ԱԱԾ֊ի պետի նշանակումը՝ հարց բարձրացնելով, թե արդյոք նա մինչ հեղափոխությունը ներգրավված է եղել քաղաքական ընդդիմադիրների և քաղաքացիական ակտիվիստների դեմ գործողություններում։ Եվ այդպես էլ պատասխան չստացա: Ավելին՝ ուշադրություն էլ չարժանացավ ոգևորվածների կողմից, դե դա կարևոր չէր համարվում։ Բայց հիմա, երբ արդեն հեռացվել է պաշտոնից, նոր հրապարակել տեղեկություն, Վանեցյանի մոր որևէ բիզնեսում մասնաբաժին ունենալու մասին, կամ նման բնույթի այլ, այսպես կոչված, «դոսյեներ»֊ի հրապարակումը, որոնք չեն վերաբերվում Վանեցյանի որպես ԱԱԾ պետի գործունեությանը, հարց է առաջանում, իսկ մինչ այդ չգիտեի՞ք այդ ամենի մասին։ Կամ եթե գիտեիք, ինչո՞ւ պաշտոնում գտնվելու ժամանակ նման տեղեկությունները չէիք հրապարակում։ Պետք է հենց պաշտոնում գտնվելու ժամանակ թե՛ քննադատել, թե՛ հարցեր բարձրացնել, որն ավելի կարևոր է։ Հակառակ դեպքում, այլ տպավորություն է ստեղծվում, ոչ սկզբունքային մոտեցման տպավորություն»: |