«Մարտի 1-ի գործով շուտով կլինեն նոր մեղադրյալներ, իսկ Հայկ Հարությունյանի դերակատարումը մեծ է եղել». Արմեն Խաչատրյան
![]() 259 Հինգշաբթի, 26 սեպտեմբերի, 2019 թ., 23:55 ՀԱԿ իրավական հանձնաժողովի ներկայացուցիչ Արմեն Խաչատրյանը Factor TV-ի եթերում նշել է, որ Մարտի 1-ի գործով շուտով կլինեն նոր մեղադրյալներ և նոր անուններ, որոնց մասին մինչ այս պահը հասարակությունը չի լսել: Հարցին, թե ոստիկանական ստորաբաժանումների ներգրավվածությունը կարո՞ղ էր լինել առանց նախկին ոստիկանապետ Հայկ Հարությունյանի իմացության, Խաչատրյանը պատասխանեց. «Բացառվում էր, որ առանց ոստիկանապետի գիտության՝ Ոստիկանությունը նման լայնածավալ միջոցառում իրականացներ։ Բայց ես կուզենայի նշել, որ Մարտի 1-ի իրադարձությունների ժամանակ Հայկ Հարությունյանի դերակատարումը եղել է շատ ավելի մեծ։ Այն սկսվել է դեռ նախընտրական շրջանում՝ 2007 թվականի հոկտեմբերից, երբ առաջին հանրահավաքի իրազեկող խմբի աշխատանքներին Ոստիկանությունը ոչ միայն միջամտեց, այլև նրանց նկատմամբ ուժ կիրառվեց, այդ անձինք բերման ենթարկվեցին»: Առավել մանրամասն՝ Factor TV-ի տեսանյութում: |