«Այժմ «Հոկտեմբերի 27»-ի վերաբացումը քաղաքական ենթատեքստ կստանա, ինչին ես կատերգորիկ դեմ եմ». Արամ Սարգսյան
Կիրակի, 27 հոկտեմբերի, 2019 թ., 15:25
Սպարապետ Վազգեն Սարգսյանի եղբար, նախկին պատգամավոր Արամ Սարգսյանն այսօր՝ լրագրողների հետ զրույցում ասել է, որ ինքը շատ կցանկանար, Հոկտեմբերի 27-ի դեպքից հետո տեղի ունեցած դատավարության ժամանակ բացահայտվեր գործը, սակայն չի բացահատվել, քանի որ քաղաքական ենթատեքստ է ունեցել։
«Այն ժամանակ գործող իշխանությունն ասել էր՝ ուչաստկովիի գործ է և ամեն ինչ անում էր, որ դատարանում իր դատախազով խնդիրը տաներ էդ 5-ի վրա ու ասեր՝ էս 5-ն են ու վերջ: Հիմա այնպիսի քաղաքական իրավիճակ է, որ Հայաստանի դատական համակարգը լուրջ պրոբլեմների մեջ է, մենք պրոբլեմ ունենք նաև ՍԴ-ում»,- ասել է Սարգսյանը:
Նա նշել է, որ այս փուլում ինքը չէր ցանկանար, որ գործը վերաբացվի. «Իշխանություններն այդ առումով որևէ խնդրում որևէ կասկած չեն հարուցում, և միանշանակ է, որ շահագրգռված են գործի բացահայտմամբ: Կարծում եմ, որ «Հոկտեմբերի 27»-ի նման բարդ դատավարությունները պետք է տեղի ունենան այնպիսի ժամանակներում, երբ դատաիրավական համակարգն ամբողջությամբ ձևավորված կլինի, երբ կունենանք հանրային լուրջ վստահություն, երբ պետությունն, իսկապես, ուժեղացած կլինի: Մենք պետք է մտածենք մեր երկրի տնտեսության, բանակի ամրության մասին՝ ինչ-որ առումով դատավարությունների խնդիրը թողնելով դրանից հետո «Հոկտեմբերի 27»-ի վերաբացումը կարող է քաղաքական ենթատեքստ ստանալ, ինչին ես կատերգորիկ դեմ եմ»,- ասել է Արամ Սարգսյանը: