Դատարանը քննում է Ռ. Քոչարյանի պաշտպանների՝ դատավորին ու դատախազին ինքնաբացարկ հայտնելու միջնորդությունը
![]() 540 Երեքշաբթի, 12 նոյեմբերի, 2019 թ., 14:15 Նոյեմբերի 12-ին ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործի դատական նիստին պաշտպան Հովհաննես Խուդոյանը դատավոր Աննա Դանիբեկյանին ու մեղադրող դատախազ Պետրոս Պետրոսյանին ինքնաբացարկ հայտնելու միջնորդությամբ հանդես եկավ: Ըստ փաստաբանի՝ վերջին մի քանի նիստերի վճիռները և դրանցից հետո պաշտպաններին հասանելի դարձած տեղեկատվությունը հիմք են տվել նման միջնորդությամբ հանդես գալու: «Գրավ կիրառելու մերժումները ոչ թե փաստական հիմքերով են, այլ իրավական պատճառաբանությամբ: Դատարանն արձանագրել է, որ գրավի ինստիտուտը երաշխիք չէ խոչընդոտելու հիմքի առկայության պայմաններում»,- նշեց պաշտպանը: Նրան միացան նաև պաշտպանական խմբի մյուս անդամները՝ Արամ Վարդևանյանը, Ռուբեն Սահակյանն ու Հայկ Ալումյանը: Ինչպես հիշեցրեց Հ.Ալումյանը, հենց դատավոր Աննա Դանիբեկյանն է ավելի վաղ այլ գործով քննությանը խոչընդոտելու վտանգի առկայության դեպքում գրավ կիրառել՝ հղում անելով Եվրոպական կոնվենցիային: «Դուք երկակի մոտեցում եք դրսևորում այս դեպքում, որովհետև ամբաստանյալը Ռ.Քոչարյանն է»,- ասաց նա: Այժմ խնդրո առարկա հարցի վերաբերյալ իրենց դիրքորոշումներն են հայտնում տուժող կողմերի ներկայացուցիչները: |