Մովսես Հակոբյանը «շատ լավ, շատ դրական է» գնահատում իր ազատման որոշումը. «Ժամանակ»
![]() 310 Երեքշաբթի, 19 նոյեմբերի, 2019 թ., 09:10 «Ժամանակ»-ը գրում է. «Երեկ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հրամանով աշխատանքից ազատվել են գլխավոր ռազմական տեսուչ Մովսես Հակոբյանը, նրա առաջին տեղակալ Կամո Քոչունցը և տեղակալ Վաչագան Ներսիսյանը: «Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հրամանագրի մեջ ամեն ինչ գրված է»,- «Ժամանակի»-ի հետ զրույցում ասաց Մովսես Հակոբյանը՝ անդրադառնալով իր ազատման պատճառներին։ Մովսես Հակոբյանը «շատ լավ, շատ դրական է գնահատում» իր ազատման որոշումը, նա նշեց, որ որևէ լարվածություն, որևէ տարաձայնություն այդ ազատմանը չի նախորդել։ Մեզ հետ զրույցում Հակոբյանը նաև չբացառեց, որ կառուցվածքային փոփոխություններից հետո հնարավոր է վերանշանակվի: Նշենք, որ ըստ նախնական խոսակցությունների՝ ռազմական տեսուչի ինստիտուտը լուծարվելու է։ Այդ կառույցը ձևավորվելու է ՊՆ-ի կազմում՝ իբրև ռազմական վերահսկողական ծառայություն։ Մովսես Հակոբյանը և նրա տեղակալները նշանակվելու են այս կառույցում»։ Մանրամասները՝ թերթի համարում: |