«Այս գործը ևս մտահոգիչ է». Էլինար Վարդանյան
![]() 256 Հինգշաբթի, 05 դեկտեմբերի, 2019 թ., 22:45 «Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ այս մեկ տարվա ընթացքում բազմաթիվ քրեական գործեր խիստ վիճահարույց են եղել, Սերժ Սարգսյանի վերաբերյալ գործը ևս մտահոգիչ է»,- 168 TV- եթերում ասել է «Այլընտրանքային նախագծեր» խմբի անդամ Էլինար Վարդանյանը: Նա նշել է, որ ԱԱԾ-ի և Ոստիկանության ղեկավարների ժ/պ-ներից լուրջ պատասխանատվություն է պահանջվում. «Ինձ համար շատ տարօրինակ է, որ այսքան երկար ժամանակ այս մարմինների պատասխանատու անձինք այդպես էլ չգտնվեցին, և առավել քան անընդունելի է մինչև այժմ ժ/պ-ներով այս կառույցների ղեկավարումը»,- ասել է նա: Անդրադառնալով ոստիկանության կողմից դաշնակցական երիտասարդների բողոքի ակցիան կոշտ ուժով ցրելուն՝ Վարդանյանն ասել է. «Տարբեր ոլորտներում, տարբեր գործերում կարելի է այս երկակի ստանդարտներին հանդիպել: Ես գտնում եմ, որ դաշնակցական երիտասարդների նկատմամբ կիրառված միջոցներն իրավաչափ չէին, որովհետև նրանք իրենց խաղաղ հավաքի իրավունքն էին իրականացնում: Ինչ վերաբերում է երկակի ստանդարտներին, մենք դա տեսել ենք և դատարանների շրջափակման ժամանակ, երբ իրավապահ մարմինները պարզապես անգործության էին մատնված: Նույնն Էջմիածնի ճանապարհը փակելու ժամանակ էր, երբ պատգամավորները փողոցը փակածներին խոստումներ էին տալիս, որ նորից կալանավորելու են, և հարց է, թե ինչպես կարող էր պատգամավորն իմանալ, որ այդպիսի որոշում է իրականացվելու»: Մանրամասները՝ տեսանյութում: |