«Հայկական պետությունը կործանվելու է, եթե նա ազատության մեջ հայտնվի». Ազատ Արշակյան
![]() 374 Երկուշաբթի, 23 դեկտեմբերի, 2019 թ., 23:45 «Ռոբերտ Քոչարյանն ագրեսիվ է և ակտիվ գործողություններ է կատարում։ Սերժ Սարգսյանը թավշյա ընդդիմություն է, նա քաղաքականության շրջանակներից դուրս չի գալիս։ Կուսակցության մեջ արված հայտարարությունները, ԵԺԿ-ի ամբիոնից արված հայտարարությունը լուրջ են: Որպես ընդդիմություն՝ Սերժ Սարգսյանը լուրջ է, որպես ընդդիմություն՝ Ռոբերտ Քոչարյանն անլուրջ է»,- Factor TV-ի եթերում ասել է Գերագույն խորհրդի նախկին պատգամավոր Ազատ Արշակյանը: Նրա խոսքով՝ ընդհանրապես անհասկանալի է, թե ինչ է անում Ռոբերտ Քոչարյանը և ինչ հույսեր ունի. «Իրեն հանձնել են։ Հիմա ումի՞ց է բողոքում, ի՞նչ է լինելու։ Չկա՞ իր կողքի խցում մեկը, որ հարցնի՝ էս ի՞նչ ես անում։ Հայկական պետությունը կործանվելու է։ Եթե Հայաստանն ու Արցախը այնքան տկարանան, որ ինքն ազատություն ստանա, չդատվի, ողջախոհության շրջանակում անհնար կլինի, մենք թույլ չենք տա, որ մեր պետությունը կործանվի, որպեսզի այդ մարդիկ ազատվեն»,- ասել է նա: Մանրամասները՝ տեսանյութում: |