Քոչարյանն ուղերձ է հղել իրեն աջակցություն հայտնած մշակութային գործիչներին
![]() 367 Երեքշաբթի, 24 դեկտեմբերի, 2019 թ., 22:20 Ռոբերտ Քոչարյանի ֆեյսբուքյան պաշտոնական էջը տեղեկացնում է, որ Քոչարյանն ուղերձ է հղել իրեն աջակցություն հայտնած մշակույթի գործիչներին, որում մասնավորապես ասվում է. «Հարգելի բարեկամներ, Գրում եմ ձեզ, որպեսզի հայտնեմ իմ անկեղծ երախտագիտությունը ձեր անունից հրապարակված հայտարարության համար, ուր կոչ էիք անում ազատել ինձ կալանքից։ Շնորհակալ եմ ձեզ ու զգացված եմ ձեր վերաբերմունքից: Տաղանդավոր, հայտնի և հեղինակավոր մարդկանց այսպիսի խմբի ուշադրությունը և հոգածությունը պատիվ կբերի ցանկացած քաղաքական և պետական գործչի: Ձեզանից շատերին ճանաչում եմ անձամբ, մյուսների հետ ակնկալում եմ ծանոթանալ առաջին իսկ հնարավորության դեպքում: Սիրելի բարեկամներ, կրկին անկեղծ շնորհակալություն հայտնելով բոլորիդ, ուզում եմ շնորհավորել գալիք տոների կապակցությամբ: Առողջություն ու բարեկեցություն ձեզ և ձեր ընտանիքներին»,- ասված է ուղերձում: |