«Սասնա Ծռեր»-ը հայտարարություն է տարածել
![]() 2906 Շաբաթ, 18 հունվարի, 2020 թ., 15:20 «Սասնա Ծռեր» համահայկական կուսակցությունը ֆեյսբուքյան էջում հայտարարություն է տարածել ԱԱԾ նախկին ղեկավար Գեորգի Կուտոյանի մահվան վերաբերյալ. «Գեորգի Կուտոյանի սպանությունը իշխանության նահանջի վերջին բնագիծն է: Պետությունը զավթած ազգադավ ու ոճրագործ մաֆիան 2018-ի գարնանը համաժողովրդական ընդվզմամբ տապալվելուց հետո չչեզոքացվեց։ Հեղափոխական կոչվող նոր իշխանությունը հեղափոխություն անելու փոխարեն դարձավ մաֆիոզ ռեժիմի իրավահաջորդ և մինչ օրս փորձում է մաֆիային չեզոքացնելու փոխարեն «լեզու գտնել» նրա հետ։ Մինչդեռ հենց 2018-ի մայիսից սկսել ենք զգուշացնել նոր իշխանությանը, որ չի կարելի ռեժիմին թավշյա մեթոդով տապալելու բացառիկ հաջողությունը դարձնել մատի փաթաթան և պատսպարվել դրա հետևում։ Ցավոք սրտի, իշխանությունը չլսեց մեր և հետագայում նաև շատ ուրիշների զգուշացումներն ու հորդորները։ Ցավով և ափսոսանքով պետք է արձանագրել, որ ԱԱԾ նախկին տնօրենի պաշտոնը զբաղեցրած Գեորգի Կուտոյանի սպանությունը նշված գործընթացի հերթական, բայց ոչ վերջին գործողությունն է։ Գեորգի Կուտոյանի սպանությունը իշխանության նահանջի վերջին բնագիծն է։ Եթե մաֆիան դա ևս մարսի, ապա կանցնի բաց և լայնածավալ հարձակման։ Ուստի, գործող իշխանությունը հայտնվել է ճամփաբաժանի առաջ՝ սթափվել, դուրս գալ ինքնարբեցումի թմբիրից, ձեռք մեկնել ազգային-ժողովրդավարական ուժերին, նրանց հետ կազմել ազգային համաձայնության կառավարություն և ավարտին հասցնել հեղափոխությունը, կամ տապալվել և ռևանշի աղետալի վտանգի առաջ կանգնեցնել իրեն, ժողովրդին ու պետությանը»: |