«Իսկ իրենց ո՞վ է հարցնում՝ իրենք ուզում են, թե չեն ուզում ինձ հետ աշխատել». Հրայր Թովմասյան
![]() 337 Երեքշաբթի, 28 հունվարի, 2020 թ., 23:35 «Այսօր ես ինքս ինձ չեմ հարգի, եթե հետնահանջ կատարեմ այն խնդիրներից, գործից, որը ինձ է վերապահված»,- 168 TV-ի եթերում ասել է Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանը: Հարցին, թե իր ընտանիքի անդամները, հարազատները նո՞ւյնպես նույն կարծիքին են՝ հաշվի առնելով բնակարանում իրականացված խուզարկությունը և հարցաքննությունները, Թովմասյանը պատասխանել է, որ ընտանիքը ըմբռնումով է մոտենում այդ ամենին: Դիտարկմանը, թե իրեն չի՞ կանգնեցնելու այն փաստը, որ ներկայիս իշխանությունը չի ցանկանում աշխատել իր հետ, Թովմասյանն ասել է. «Իսկ իրենց ո՞վ է հարցնում՝ իրենք ուզում են, թե չեն ուզում ինձ հետ աշխատել: Իսկ իրենց էդ ո՞ր լիազորության մեջ է գրված: Կարող եք նաև հակառակ հարցադրումն անել. իսկ Հրայր Թովմասյանն ուզո՞ւմ է նրանց հետ աշխատել: Երեք իշխանության ճյուղերից մեկի ղեկավարն ինքն է, մյուսինը՝ ես, և որքան ինքը կարող է ուզել կամ չուզել, նույնքան՝ ես: Բայց դրանք այս հարցում տասներորդական են»: Մանրամասները՝ տեսանյութում: |