«Վանեցյանը Քոչարյանի, Սերժ Սարգսյանի նոր փաթեթավորումն է»․ Արման Բաբաջանյան
![]() 416 Շաբաթ, 08 փետրվարի, 2020 թ., 00:50 2018-ի սեպտեմբերին հրապարակված հայտնի գաղտնալսման մեջ այն ժամանակ ԱԱԾ տնօրեն Արթուր Վանեցյանն ասում էր. «Դատավորին ասի՝ ուզես-չուզես՝ Քոչարյանի կալանքը պիտի տաս»: Երեկ, սակայն, նա հայատարարեց, որ Ռոբերտ Քոչարյանի կալանքը սխալ է ընտրված: Այս առնչությամբ ԱԺ պատգամավոր Արման Բաբաջանյանն ասյօր Factor TV-ի եթերում ասել է. «Դա ևս գալիս է ապացուցելու, որ Արթուր Վանեցյանը նախկինների՝ Ռոբերտ Քոչարյանի, Սերժ Սարգսյանի, Միքայել Մինասյանի մարմնավորումն է, նոր փաթեթավորումն է։ Ինձ հետաքրքրում է Հայաստանի անվտանգությունը և այն ապիկար, Նիկոլ Փաշինյանի կողմից հանցավոր նշանակումը, որը հնարավոր է դարձրել ԱԱԾ տնօրենի պաշտոնում այդպիսի պարզունակ, անհեթեթ մարդուն նշանակել, որն այսօր կարող է վտանգել Հայաստանի անվտանգությունն իր հայտարարություններով»։ Առավել մանրամասն՝ տեսանյութում: |