Մոտ 80 երկիր դիմել է ԱՄՀ-ին՝ ֆինանսական աջակցություն ստանալու համար․ #IMF
Մոտ 80 երկիր ֆինանսական օգնություն է խնդրել Արժույթի միջազգային հիմնադրամից՝ կորոնավիրուսի համավարակի բռնկման պատճառով: Այս մասին հայտարարել է հիմնադրամի ղեկավար Քրիստալինա Գեորգիևան, գրում է կազմակերպության կայքը:
Ըստ նրա, Արժույթի միջազգային հիմնադրամն արդեն հաստատել է Ղրղզստանի հայցը: Առաջիկայում սպասվում են նոր հայտեր: Նա, սակայն, չի նշել, թե որ երկրներն են դիմել օգնության համար:
The New York Times-ը, վկայակոչելով ԱՄՀ ներկայացուցիչներին, գրում է, որ զարգացող երկրների մեծ մասն օգնության են դիմել: Ընդհանուր առմամբ, նրանք պահանջել են մոտ 20 միլիարդ դոլարի վարկ՝ զրոյական կամ ցածր տոկոսադրույքով, որպես արտակարգ իրավիճակների ֆինանսավորում: ԱՄՀ-ն նշել է, որ ստացված դիմումները քննարկվելու են որքան հնարավոր է շուտ: