«Արցախը ռուսների զավթման վտանգի տակ է». Տիգրան Խզմալյան
![]() 458 Չորեքշաբթի, 08 ապրիլի, 2020 թ., 00:05 Կինոռեժիսոր Տիգրան Խզմալյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Մեռնելուս օրը չգիտեմ․․․ Մի քանի օր առաջ գրել էի, որ ռուսական բանակը «մարդասիրական առաքելությամբ» Իտալիայից հետո այցելելու է Արցախ, Ղրիմի սցենարով։ Այսօր նրանք փորձնական թռիչք են կատարել՝ Երևան։ Տրոյական ձին բերված է մեր ամրոցի պատերից ներս։ Մի ողջ ախոռ այս ձիերից էլ Գյումրիի 102-րդ բազայում սպասում են հրամանի։ Բայց նրանց նպատակը Արցախն է։ Նիկոլ Վովայևիչ, Դուք հասկանո՞ւմ եք, ինչ է կատարվում, ո՞ւր եք Դուք հասցնում մեր երկիրը Ձեր վտանգավոր սիրախաղերով հրեշի հետ։ Տրոյական ձին արդեն այստեղ է և Դուք բացել եք դռները։ Հոմերոսի «Իլիականը» կարդացե՞լ եք։ Եթե ոչ, որևէ բան բացատրելն արդեն ուշ է։ Մենք պետք է պատրաստվենք ինքնապաշտպանությանը։ Արցախը ռուսների զավթման վտանգի տակ է։ 5-րդ շարասյունը շարված է և ապրիլի 14-ը նրանց հաղթանակի ու մեր բոլորիս պարտության օրն է լինելու։ Մեկ շաբաթ է մնում դա կանխելու համար․․․»: |