«Ես չպատկերացրի, որ ինձ կխփի, հետո հասցրի ոտքով ես էլ խփել». Մարուքյանն ուղիղ եթերում է
Ուրբաթ, 08 մայիսի, 2020 թ., 23:35
ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը ֆեյսբուքյան տեսաուղերձի ժամանակ անդրադարձել է այսօր Ազգային ժողովում իր և «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Սասուն Միքայելյանի միջև տեղի ունեցած միջադեպին:
«Ես ԱԺ ամբիոնից պատասխանում եմ Բաբկեն Թունյանի հայտարարությանը ու իմ ականջը ծակում ա Սասուն Միքայելյանի «հոպարը»: Այդտեղ ասում եմ՝ հոպար չեմ Ձեզ համար, միʹ ընդհատեք: Սասուն Միքայելյանը վերցնում է սեղանի շիշը, որ շպրտի ինձ վրա: Նրա ձեռքից շիշը վերցրեց Անդրանիկ Քոչարյանը: Հետո ես լսում եմ տարբեր վիրավորանքներ՝ «գլուխդ կցխեմ, վիզդ կկտրեմ»: Ես ասացի՝ մի արա, թույլ չեմ տալու մեզ հետ էդ ձևով խոսել: Մեզ հետ էդ ձևով խոսել՝ նշանակում է մեզ ընտրած 80 հազար մարդու հետ նույն ձևով խոսել: Ես որ տեսա Սասուն Միքայելյանը շատ մարտական գալիս է առաջ, մտածեցի՝ երևի կգա, կբրթի, կգցի ամբիոնից, չպատկերացրի, որ կխփի: Իջա իրեն ընդառաջ: Եթե ես զգայի, որ ինքը ինձ կխփի, շատ հեշտ կարող էի թևին խփել: Բայց հանկարծակիի եկա, չհասցրեցի անգամ երեսս թեքել, խփեց: Էդ ընթացքում հասցրի՝ ոտքով ես էլ խփեցի, և պատգամավոր Արտակ Մանուկյանը մեջքից գլխիս խփեց»,- ներկայացրել է Մարուքյանը: