Բաց տարածքներում դիմակ չունենալը կտուգանվի 10 000 դրամով
![]() 420 Երեքշաբթի, 19 մայիսի, 2020 թ., 18:15 Այսօր խորհրդարանը երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ 87 կողմ ձայներով ընդունեց «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության օրենսգրքում լրացում և փոփոխություն կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը։ Արտակարգ դրության ընթացքում ազատ տեղաշարժման պայմանները, պահանջները խախտելու հետևանքով սահմանված տուգանքի չափը նախկինում եղած նվազագույն աշխատավարձի հարյուրապատիկից երկուհարյուրհիսնապատիկ չափից (100․000- 250․000 դրամ) դարձավ նվազագույն աշխատավարձի տասնապատիկի չափ՝ 10.000 հազար դրամ: Այս դեպքում տուգանքի չափը վերաբերում է միայն բաց տարածքներում դիմակ չունենալու հանգամանքին։ Բաց վայրերում դիմակ կրելու պարտադրանք չկա, մինդեռ դրա առկայությունը պարտադիր է, իսկ փակ վայրերում դիմակ չկրելու համար պատասխանատվություն կստանձնի տնտեսվարող սուբյեկտը։ |