«Փաշինյանն Արշակ Կարապետյանին գաղտնի գործուղել է Վորոնեժ՝ մաքսանենգությունը ծածկադմփոց անելու». Միքայել Մինասյան
![]() 419 Շաբաթ, 30 մայիսի, 2020 թ., 22:35 Վատիկանում Հայաստանի նախկին դեսպան, Սերժ Սարգսյանի փեսա Միքայել Մինասյանը հրապարակել է իր՝ «Ստի վերջը» տեսաշարի 7-րդ մասը: Մինասյանը հայտնում է, որ ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ հետախուզության վարչության նախկին պետ, ՀՀ վարչապետի խորհրդական Արշակ Կարապետյանը մայիսի 23-ին գործուղվել է Ռուսաստանի Վորոնեժ քաղաք. «Նա գնացել է որպես պետական պաշտոնյա, իսկ Կառավարության կայքում դրա մասին ոչինչ չկա, հետևաբար՝ նա գնացել է կա՛մ վարչապետի գաղտնի հրամանով, կա՛մ բանավոր հրամանով: Քանի որ Նիկոլ Փաշինյանը Կարապետյանին օգտագործում է հատուկ և մութ գործերի համար, այս անգամ էլ նրան ուղարկել է Վորոնեժ՝ բանակցելու ՌԴ հատուկ ծառայությունների հետ, որպեսզի նրանք օգնեն Նիկոլ Փաշինյանին, և ՀՀ վարչապետի ընտանիքին վերաբերող մաքսանենգ ծխախոտի վերաբերյալ սկանդալը ծածկադմփոց արվի և քրեական գործ չհարուցվի»,- հայտնում է Մինասյանը: Մանրամասները՝ տեսանյութում: |