«Երեկ վարչապետի մոտ խուճապ էր, բայց դրա պատճառը կորոնավիրուսային թվերը չէին». Սուրեն Սուրենյանց
![]() 440 Հինգշաբթի, 04 հունիսի, 2020 թ., 10:40 Քաղաքագետ Սուրեն Սուրենյանցը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Իշխանությունն «անմեղ» է, եթե նույնիսկ մեկ օրում 700 դեպք է արձանագրվում Գործող իշխանությանը խորհուրդ տալն առնվազն անիմաստ է։ Նիկոլ Փաշինյանն ու նրա թիմը երբեք չեն ընդունելու, որ ինչ-որ հարցում սխալվել են, թերացել կամ ձախողվել են։ Օրինակ՝ նույնիսկ երեկ, երբ Փաշինյանը ամբողջ օրը ՖԲ-ում «կարգազանց» քաղաքացիների էր «հայտնաբերում», չուզեցավ ընդունել, որ Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանի երդմնակալության օրը հակասոցիալական վարքագիծ է դրսևորել՝ իր հետ ամբողջ էլիտային մասնակից դարձնելով խնջույքին։ Կամ պատկերացրեք՝ քաղաքացին սոցիալական վարքագիծ սովորի Փաշինյանից ու վարակակիր լինելու պարագայում՝ իր տան բակում հյուրեր ընդունի՝ թեկուզ ասուլիս տալու նպատակով, սոցիալական հեռավորությունը պահելով ու դիմակ կրելով։ Այս պարագայում անիմաստ է խոսել իշխանության գլոբալ պատասխանատվության մասին։ Հ․Գ Օրը կրկին բացվեց Նիկոլ Փաշինյանի լայվով, բայց արդեն նույնիսկ լսելը հետաքրքիր չէ․ այսօր 697 վարակակիր է գրանցվել, բայց իշխանությունը «մեղք» չունի․․․ |