Իշխանությունը հերթով ամեն ինչ հարմարեցնում է իր քիմքին․ ԱԺ-ն «ափալ-թափալ» ռեժիմով օրենքներ է ընդունում. «Փաստ»
![]() 174 Հինգշաբթի, 11 հունիսի, 2020 թ., 08:35 «Օրերս խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց «ԱԺ կանոնակարգ» ՀՀ սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին նախագծերի փաթեթը, որով իշխանությունները պատրաստվում են իրենց համար էլ ավելի կոմֆորտ իրավիճակ ստեղծել։ Չնայած նախագծի մեջ ոչ մի հստակ ու կոնկրետ իրավակարգավորում չի ներկայացվում, թե ինչ նպատակով է կատարվում փոփոխությունը, սակայն խորհրդարանում տեղի ունեցած քննարկումն ուրվագծեց, թե իրականում ինչի մասին է խոսքը, և որն է պատճառը, որ նման փոփոխություն է կատարվում օրենքում, այն էլ՝ «ափալ-թափալ» ռեժիմով։ Թերթի հետ զրույցում մի շարք փորձագետներ կարծիք են հայտնել, որ այս փոփոխությանն իշխանությունը ձեռնամուխ է եղել առաջիկայում ՍԴ դատավորների առաջադրման փուլում ավելորդ խնդիրների մեջ չհայտնվելու նպատակով։ Ինչպես հայտնի է, ՍԴ շուրջ ստեղծված իրավիճակում «հստակություն» մտցնելու գործընթացը իշխանությունների համար, կարծես թե, որոշակիանում է՝ առաջին փուլում դեռևս երեքին թոշակի ուղարկելու գործիքակազմը կիրառելու տեսակետից»։ Նյութն ամբողջությամբ կարդացեք թերթի այսօրվա համարում |