Օնիկ Գասպարյանը կազատվի Արթուր Դավթյանի բերած կադրերից. «Ժողովուրդ»
![]() 283 Հինգշաբթի, 11 հունիսի, 2020 թ., 08:40 «Ժողովուրդ» օրաթերթին մանրամասներ են հայտնի դարձել զինված ուժերի գլխավոր շտաբում տեղի ունեցող իրադարձություններից: Բանն այն է, որ իրավիճակը չի սահմանափակվելու միայն շտաբի արդեն նախկին պետ Արտակ Դավթյանի՝ աշխատանքից ազատմամբ: Մեր տեղեկություններով՝ առաջիկայում նոր պետ Օնիկ Գասպարյանը կադրային փոփոխություններ է իրականացնելու համակարգում: Բանն այն է, որ Արտակ Դավթյանը համակարգ է բերել և պաշտոնների նշանակել իր մտերիմ մարդկանց, և չի բացառվում, որ նրա գնալուց հետո այդ մարդիկ ազատվեն իրենց զբաղեցրած պաշտոններից: Եվ, մասնավորապես, խոսքը երկրորդ բանակային կորպուսի հրամանատար Արայիկ Հարությունյանի մասին է, որը Դավթյանի մտերիմն է, և ավելին, համակարգում տարածված լուրերի համաձայն, ամենևին էլ աչքի չի ընկնում պրոֆեսիոնալիզմով, և նրան չեն համարում այն մարդը, որը պետք է այդպիսի լուրջ պաշտոն զբաղեցնի: Սակայն սա միակ հանգամանքը չէ, որի համար Արայիկ Հարությունյանին կարող են հեռացնել համակարգից»: Նյութն ամբողջությամբ կարդացեք թերթի այսօրվա համարում։ |