«Հանցագործության մասին հաղորդում ենք ներկայացնելու»․ Արթուր Ղազինյան
![]() 298 Ուրբաթ, 12 հունիսի, 2020 թ., 00:15 «Մեկ Հայաստան» կուսակցության նախագահ Արթուր Ղազինյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «Սիրելի հայրենակիցներ, Այսօր կայացած «Մեկ Հայաստան» կուսակցության քաղաքական խորհրդի նիստում միաձայն որոշում է կայացվել դիմել ՀՀ գլխավոր դատախազին և ՀՀ հատուկ քննչական ծառայություն՝ կորոնավիրուսի դեմ պայքարը տապալելու, մարդու կյանքի և առողջության համար վտանգ ներկայացնող տեղեկատվությունը թաքցնելու և աղավաղելու (ՀՀ քր. օր. 278հոդված), ինչպես նաև պաշտոնեական դիրքը չարաշահելու (ՀՀ քր. օր. 308) փաստերով քրեական գործ հարուցելու պահանջով։ Վաղը հանցագործության մասին հաղորդումը պաշտոնապես կներկայացվի ՀՀ գլխավոր դատախազություն։ Հաղորդումը պատրաստվել է «Մեկ Հայաստան» կուսակցության իրավական հանձնախմբի կողմից, որին մասնակցել են Հայաստանի լավագույն իրավաբանները, քննչական և դատախազական գործունեության երկարամյա և հարուստ փորձ ունեցող անձիք։ Հաստատապես կարող եմ պնդել, որ հաղորդման մեջ առկա են բոլոր հիմքերը քրեական գործ հարուցելու համար։ |