«Չեմ կարծում, որ դուք նրան ըստ պատշաճի մինչև վերջ դատելու եք»․ Ալեքսանդր Քանանյան
Երկուշաբթի, 15 հունիսի, 2020 թ., 09:15
Քարվաճառում բնակվող քաղաքագետ, ծնունդով թիֆլիսեցի Ալեքսանդր Քանանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Ծառուկեանն՝ անձամբ և «Բարգաւաճը»՝ որպէս ոլիգարխիկ գրպանային կուսակցութիւն, հազարամեայ պետականազրկութեան ծնած «հայի» ստորին որակների ամենանողկալի մարմնացում է։ «Թագաւոր ախպեր» ճորտատիրոջ տեղը Հայաստանում միայն բանտն է։ Բայց, իմքայլական տիկնայք և պարոնայք, ես չեմ կարծում, որ դուք նրան ըստ պատշաճի մինչեւ վերջ դատելու էք․․․ Չափազանց անսկզբունք էք․․․ Քաղաքականութեան մասին պատկերացումներով՝ Լևոնի, Քոչարեանի և Սերժի բուծած ապապետական համակարգի սոսկ «ընդդիմադիր» բաղկացուցիչն էք․․․ Իսկ Արցախը տեղական «բարգաւաճին» ստորաբար ու անմտաբար յանձնելու, արցախցիներիս համահայաստանեան ընտրական իրաւունքը ոտնահարելու, «երկու պետութիւնների» անհեթեթ ու վտանգաւոր թատրոնն անձնուրացաբար բեմադրել շարունակելու, անցումային արդարադատութիւնը տապալելու, կուսակցութիւնների մասին աւրէնքը չընդունելու, «նախկիններին» ձեզ փաստացի դաշնակից սարքելու համար դուք առերեսուելու էք անխուսափելի քաղաքական, բարոյական և պատմական հետեւանքների հետ․․․ Ամա՛ւթ ձեզ․․․»։