«Լավ եմ արել, գրել եմ, հպարտանում եմ դրանով». Ուրիխանյանը՝ «հավատարմության» երդումի մասին
![]() 423 Երեքշաբթի, 16 հունիսի, 2020 թ., 14:05 ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Ուրիխանյանը ելույթի ժամանակ անդրադարձավ Գ․ Ծառուկյանին տված իր «հավատարմության» երդումին։ «Վերցրել են գրությունս, խոշորացրել են, տարածում են, մյուսների գրություններից հատվածներ են առանձնացնում՝ մի փոքր էմոցիոնալ գրություններ: Ասում են՝ Տիգրան Ուրիխանյանն էլ է գրել: Լավ եմ արել, գրել եմ, հպարտանում եմ դրանով, պարկեշտ եմ պահել ինձ ըստ գրածիս: Կարևորը՝ արել եմ այն, ինչ ծնվել է գլխումս, բոլոր որոշումները կայացրել եմ իմ սեփական քաղաքական մտքի գեներացմամբ»: Նա հայտնեց, որ անհամաձայնություններով հանդերձ՝ պաշտպանելու է Գագիկ Ծառուկյանին. «Որովհետև էն ժամանակ ես իր հետ եմ պայքարել, նա է առաջնորդել: Նրա հետ կիսել եմ հույս, պայքար: Բա պտի պաշտպանեմ, բա ի՞նչ պտի անեմ: Բա գրել եմ, բա ի՞նչ պտի անեմ, լավ եմ արել: Կարևորը արդար եմ, ճիշտ եմ ու պաշտպանում եմ ժողովրդի շահը»,- հայտարարեց Ուրիխանյանը։ |