«Իմ անելիքները պարզ են քաղաքական դաշտից դուրս շպրտված այդ դուրսպրծուկների հետ». Արման Բաբաջանյան
![]() 287 Երկուշաբթի, 22 հունիսի, 2020 թ., 13:05 Ազգային ժողովի անկախ պատգամավոր Արման Բաբաջանյանն այսօր ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերի միջոցով հայտարարել է, որ իր անձի վերաբերյալ լրատվամիջոցներում իրականությանը չհամապատասխանող տեղեկություններ են տարածվել: «Կեղծ տեղեկություններ են տարածվում, որ ես, ԱԺ փոխնախագահ Ալեն Սիմոնյանի և պատգամավոր Անդրանիկ Քոչարյանի ներգործությամբ որևէ կապ ունեմ նախօրեին «Լուսավոր Հայաստանի» երեք անդամների և Սերժ Սարգսյանի հանդիպման վերաբերյալ ինձ պատկանող «Առաջին լրատվական»-ում հայտնված լուրի հետ: Պաշտոնապես հայտարարում եմ, որ իմ անվամբ տարածված այդ տեղեկությունը չի համապատասխանում իրականությանը: Սա ստոր, քստմնելի արարք է: Ինձ համար շատ պարզ է, թե որ շրջանակներից է տեղի ունեցել այդ արտահոսքը և ինձ համար չափազանց պարզ է, թե իմ անելիքները որոնք պիտի լինեն այդ քաղաքական ուժ հորջորջվող, բայց արդեն քաղաքական դաշտից դուրս շպրտված դուրսպրծուկների հետ»,- ասել է Բաբաջանյանը: Նրա խոսքով՝ իր էլեկտրոնային պաշտոնական հասցեն կոտրել են և իր անունով իրականությանը չհամապատասխանող տեղեկություն տարածել: |