«1+88 պատգամավորներով ՍԴ չէ, «սարեր կարելի է շուռ տալ»». Ավետիք Իշխանյան
![]() 208 Երկուշաբթի, 13 հուլիսի, 2020 թ., 01:10 Իրավապաշտպան Ավետիք Իշխանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Հերթական փորձությունը Պարզվում է, որ ԱԺ իշխող «Նիկոլի քայլը», ներեցեք՝ «Իմ քայլը» խմբակցությունը մտադիր է ԱԺ Մարդու իրավունքների մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ԲՀԿ խմբակցության անդամ Նաիրա Զոհրաբյանին անվստահություն հայտնել։ Կարծում եմ՝ շատ տրամաբանական զարգացումներ են, անակնկալի պետք չէ գալ։ Ի վերջո, 1 + 88 (այո՛, ոչ թե 88+1) պատգամավորներով ՍԴ չէ, «սարեր կարելի է շուռ տալ»։ Հարցին ես այլ դիտանկյունից կուզենայի նայել։ Չե՞ք կարծում, որ, գործընթացը հերթական փորձությունն են լինելու ևʹ ԲՀԿ-ի, ևʹ ԼՀԿ-ի համար։ Նաիրա Զոհրաբյանին անվստահություն հայտնելու պարագայում, եթե ԲՀԿ և ԼՀԿ խմբակցությունների ԱԺ բոլոր պաշտոնյաները (ԱԺ փոխնախագահ, հանձնաժողովների նախագահներ և փոխնախագահներ) հրաժարականներ չտան․․․ Ուրեմն՝ Նի-կոլ, Նի-կոլ»։ |