«Բացառված չէ, որ կայծակնային հարձակման փորձ կանեն Քարվաճառի ուղղությամբ». Նաիրի Հոխիկյան
![]() 3796 Երկուշաբթի, 13 հուլիսի, 2020 թ., 08:55 Միջէթնիկ հակամարտությունների փորձագետ Նաիրի Հոխիկյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Ադրբեջանի թիրախում ՀՀ Տավուշի մարզը չէ, այլ՝ Արցախի Քարվաճառը և Սարսանգը Գրեթե չեմ կասկածում, որ հուլիսի 12-ի կեսօրից փնթի կերպով հարձակում իրականացնելով ՀՀ Տավուշի սահմանամերձ դիրքերի վրա, նաև հրետանային կրակով լարվածության մեջ պահելով շրջանը՝ թշնամին փորձում է շեղել ուշադրությունը և կայծակնային հարձակում իրականացնել Արցախի Քարվաճառի ուղղությամբ։ Չմոռանանք, որ հունիսի կեսից Ադրբեջանում խմելու ջրի ճգնաժամ է հասունանում, հուլիսի սկզբին արդեն 25%-ով նվազել է Կուր գետի և 60%-ով՝ Արաքս գետի Ադրբեջան հասնող ջուրը։ Քարվաճառի աղբյուրները և Սարսանգի ջրամբարն այս պահին կենսական նշանակության թիրախներ են Ադրբեջանի համար, և բացառված չէ, որ առաջիկա օրերին նրանք կայծակնային հարձակման փորձ կանեն»: |