«ԱԱԾ-ն միայն ներքին թշնամիների դեմ էր պայքարում տավուշյան դեպքերի ժամանակ». Աղասի Ենոքյան
![]() 355 Կիրակի, 26 հուլիսի, 2020 թ., 09:50 Քաղաքագետ Աղասի Ենոքյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Կարծում եմ, բոլորի համար ակնհայտ դարձավ, որ Ադրբեջանի ձեռնարկած տավուշյան ավանտյուրան լավ և բազմաշերտ նախապատրաստված պատերազմական գործողություն էր՝ դիվանագիտական, քարոզչական, իր սփյուռքի, Թուրքիայի, միջազգային կառույցների հետ մշակված բազմաթիվ գործողությունների հավաքածուով։ Սկզբում զարմացանք, երբ Ադրբեջանը, որ միշտ կոծկում էր իր զոհերի թիվը, այս անգամ սկսեց լայնորեն ներկայացնել, թե հայերը իրենց ինչ կորուստներ են պատճառել։ Ադրբեջանում տասնամյակներով չէին տեսել բազմահազարանոց ցույցեր, այս անգամ տեսան։ Անգամ այս լոկալ ռազմական բախման առիթով ցույցեր եղան նաև Թուրքիայում, թուրք լիդերները սկսեցին ագրեսիվ հայտարարություններով հանդես գալ։ Ադրբեջանական սփյուռքը չունի ուժեղ կառույցներ, սակայն նրանք ևս միասնական և համալրված գործեցին թե՛ գործարարների կողմից արգելքներով, թե՛ բախումներ հրահրելով․ այստեղ ևս ակնհայտ էր Ադրբեջանի պետության դերը։ Այսինքն՝ տավուշյան դեպքերը միայն առիթ էին, և բաց թողնվեց կուռ, բոլոր առումներով խնամքով լարված զսպանակը։ |