«Բռնապետին շնորհավորելն անթույլատրելի էր». ՀՔԱՎ նախագահ
Երկուշաբթի, 17 օգոստոսի, 2020 թ., 23:30
«Առաջին լրատվական»-ի եթերում Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի նախագահ Արթուր Սաքունցը, անդրադառնալով Բելառուսի նախագահի պաշտոնում վերընտրվելու կապակցությամբ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյին ուղղված ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի շնորհավորանքին, ասելէ է, որ Լուկաշենկոյին շնորհավորելն անթույլատրելի էր. «Իմ մեջ արդեն բազմաթիվ հարցեր են առաջանում, թե հեղափոխության օրակարգ ասվածն ինչ է պարունակում, որովհետև այն օրակարգում, որը առաջադրվեց Հայաստանում 2018-ի ապրիլ-մայիսին իրականացված թավշյա հեղափոխության արդյունքում, նման հարց չկա, որ ՀՀ-ն և նրա իշխանությունը չպետք է հետամուտ լինեն ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների արժեհամակարգին: Այսինքն՝ թավշյա հեղափոխության էությունն այն էր, որ մերժվել և իշխանությունից հեռացել էր այն ուժը և այն խմբավորումը, որը տարիներ շարունակ անպատիժ զանգվածաբար կոպտորեն խախտում էր մարդու իրավունքները և ընտրությունների կեղծմամբ զավթում պետությունը»:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանի հեղափոխությունն իր ազդեցությունն է ունեցել հետխորհրդային տարածաշրջանի բռնապետական պետություններում, այդ թվում՝ Ադրբեջանում, ՌԴ-ում և Բելառուսում:
«Այս պայմաններում ասել, թե հայաստանյան օրակագից էր բխում և շնորհավորել… դա որևէ կերպ չի տեղավորովում հեղափոխության օրակարգում: Դիվանագիտությունը ևս պետք է հիմնված լինի արժեքային հիմքի վրա. դու կա՛մ ավտորիտար կամ բռնապետական պետության դիվանագիտություն ունես, կա՛մ ժողովրդավարական, իրավական արժեհամակարգի վրա հիմնված դիվանագիտություն»,- ասել է Սաքունցը:
Մանրամասները՝ սկզբնաղբյուրում: