«Պարգևավճար ստացողը գողանում է բանակից». Ջիվան Աբրահամյան
![]() 445 Երեքշաբթի, 18 օգոստոսի, 2020 թ., 11:30 Ակտիվիստ Ջիվան Աբրահամյանը ֆեյսբուքյան տեսաուղերձի միջոցով անդրադարձել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյաի՝ երեկ արած հայտարարությանը, թե նախարարներն ու մարզպետները պետք է պարգևավճար ստանան: «ՀՀ միակ փոփոխությունն ասֆալտն է և վերջ: Ունենք կադրային ահավոր խնդիրներ: ԱԺ պատգամավորները, նախարարներն ու մարզպետներն ստանում են պարգևավճարներ: Այս իրավիճակում մենք հայտարարում ենք, թե պարգևավճար ստանալը նորմալ ա, իսկ ՀԴՄ-ն չխփողը բանակի հացն ա գողանում: Ես ուզում եմ Ձեզ ասել, պարո՛ն Փաշինյան, որ պարգևավճարները ձևավորվում են ՀԴՄ-ների գումարից: Ինչո՞ւ է, երբ մեր փաստավորված կարծիքն ենք հայտնում ստացվում ա, որ մենք էդ նախկին տավար թալանչիների ջրաղացին ենք ջուր լցնում: Դուք ձեր պարգևավճարներով, ոչինչ չանելով, ռոբասերժական համակարգին չդատելով՝ ստեղծում եք իրավիճակ, որ հայտնվել ենք այս իրողությունների շրջանակներում...: Մենք ասում ենք՝ ՀԴՄ չխփողը գողանում ա բանակից, միևնույն ժամանակ ասում ենք՝ պարգևավճար ստացողն էլ ա գողանում բանակից»,- ասել է ակտիվիստը: Մանրամասները՝ տեսնայութում: |