«Ո՛չ, մենք նախօրոք չենք իմացել, որ Ադրբեջանի կողմից պատրաստվում է լայնածավալ գործողություն». Ս. Սարգսյան
![]() 223 Չորեքշաբթի, 19 օգոստոսի, 2020 թ., 13:10 «Խորապես համոզված եմ, որ այն հայտարարությունները, թե իբր մենք իմացել ենք հարձակման մասին ստույգ տեղեկություններ, ուղղակի հնչեցվել են մարդկանց կողմից, ովքեր հնարավորություն չեն ունեցել ամբողջական ծանոթություն ունենալ այդ ու դրան նախորդող ժամանակաշրջանի, այդ թվում՝ հետախուզության տրամադրած տեղեկություններին, կամ եթե ունեցել են, լավ չեն պատկերացնում՝ ինչ է նշանակում հետախուզական տեղեկություն: Ո՛չ, մենք չենք իմացել նախօրոք, որ Ադրբեջանի կողմից պատրաստվում է լայնածավալ գործողություն»,- հայտարարեց ՀՀ երրորդ նախագահը՝ միաժամանակ տալով այն հարցի պատասխանը, թե ինչո՞ւ չեն իմացել. «Ցավոք, աշխարհի նույնիսկ լավագույն հետախուզությունները չեն կարողանում ունենալ ամբողջական տեղեկատվություն... Մենք ունեցել ենք նախնական տեղեկություն արդեն ամսի մեկին՝ օրվա երկրորդ կեսին, որ ադրբեջանցիների կողմից պատրաստվում է դիվերսիոն գործողություն, այսպիսին է եղել տեղեկությունն ու կատարվել է համապատասխան աշխատանք»,- հայտարարեց Սերժ Սարգսյանը: Հիշեցնենք՝ ՀՀ երրորդ նախագահը պաշտոնաթողությունից հետո հրավիրել է իր առաջին մամուլի ասուլիսը՝ 2016 թվականի Ապրիլյան պատերազմի թեմայով: |