«Վստահ «ո՛չ» ասեք էդ երեքին». Լուսինե Հակոբյան
![]() 220 Երեքշաբթի, 15 սեպտեմբերի, 2020 թ., 11:05 «Իրավունքի Եվրոպա» միավորման նախագահ Լուսինե Հակոբյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Հարգելի՛ պատգամավորներ, եթե դուք չեք հասկանում, թե Խունդկարյանին, Շաթիրյանին ու Վաղարշյանին տրվելիք կողմ ձայնն ինչ է նշանակում Սահմանադրական դատարանի ու մեր պետության ապագայի համար, ապա մի՛ շտապեք, ժամանակ վերցրեք ու քննարկեք այդ հարցերը հանրության հետ, մտահոգ մարդկանց հետ: Բայց որ ավելի կարևոր է՝ իմացեք, որ սկզբունքային մարդու ուղին միշտ բարդ է, ու միշտ լինելու են իրավիճակներ, երբ մարդն ընկնելու է կենցաղային խորամանկության մեջ մասնագիտացած մեկ կամ երկու մանիպուլյատորի ազդեցության տակ, որոնք նրան կարող են համոզել ու պարտադրել կատարելու սխալ ու անարդարացի ընտրություն: Ու այդ ժամ դուք գուցե մտածեք, որ ավելի հեշտը կռիվ չտալն է, չընդդիմանալը, սպիտակ ագռավ չդառնալը: Էդպես է. սկզբունքային մարդու ուղին միշտ բարդ է եղել ու բարդ է լինելու: Ու կարող են լինել իրավիճակներ, երբ դուք մենակ կմնաք ձեր ճշմարտացիության հետ, օտարացած mainstream կոչվածից ու մերժված նրա կողմից: Բայց գիտակցեք, որ ձեր ամենամեծ կապիտալն այսօր հայ ժողովրդի վստահությունն է, ու այն չկորցնելու համար արժի հպարտ ու միայնակ անցնել ձեր ճանապարհի այդ հատվածը: Ժամանակը ցույց կտա, որ ճիշտը դուք եք եղել, այլ ոչ՝ ձեզ հակառակում համոզողները: Ամեն օր ես իմ սեփական մաշկի վրա եմ դրանում համոզվում: Էնպես որ, վստահ «ո՛չ» ասեք էդ երեքին»: |