«Արայիկ Հարությունյանը կանգնած է Հայաստանի կրթության համակարգի զարգացման ճանապարհին». Էդմոն Մարուքյան
![]() 281 Չորեքշաբթի, 16 սեպտեմբերի, 2020 թ., 16:55 «Հարցապնդումը քննարկվեց: Այն հարյուր էջից ավելի է, և կանոնակարգը, որը նախորդ իշխանություններից ժառանգել ենք, այս իշխանությունը, բնականաբար, սրբորեն պահում է, որ հարցապնդում ներկայացնելիս էլ հնարավոր չլինի երկու րոպեից ավել հարց տալ և ընդհանուր հարցերի քանակը պիտի քսան րոպեն չգերազանցի»,- այս մասին ԱԺ-ի դիմաց լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը: «Ակնհայտ է, որ հեղափոխական իշխանությունը պաշտպանում է ԿԳՄՍ Նախարարին… Արայիկ Հարությունյանն ամենաշատ բողոքի ալիք բարձրացրած և իր կառավարման ոլորտում խնդիր առաջացրած նախարարն է և նա պետք է հեռանա...Նա կանգնած է Հայաստանի կրթության համակարգի զարգացման ճանապարհին»,- հավելեց ԼՀԿ ղեկավարը՝ նշելով որ վաղը կլինի քվեարկությունը, սակայն, ԼՀԿ ղեկավարի համոզմամբ՝ այն կտապալվի իշխող կուսակցության կողմից: «Արայիկը կարա ինքը հրաժարական տա, պետք չի անպայման խորհրդարանն առաջարկի, որ վարչապետն իրեն ազատի»,- վերջում նկատեց Մարուքյանը: |