«Արցախի անկախության ճանաչումը կնշանակի, որ ճանաչվում է Արցախի ինքնիշխանությունը». Արման Մելիքյան
![]() 268 Չորեքշաբթի, 30 սեպտեմբերի, 2020 թ., 05:10 Արցախի նախկին արտգործնախարար Արման Մելիքյանը ֆեյսբուքյան էջում գրել է. «Հայաստանի Հանրապետության կողմից Արցախի անկախության ճանաչումը կնշանակի, որ ճանաչվում է Արցախի ինքնիշխանությունը: Անկախության ճանաչումը չի ենթադրում, որ ճանաչող կողմը տարածքային բնույթի սահմանափակումներ կարող է կիրառել ու ասենք, ճանաչել այդ անկախությունը բացառապես ԼՂԻՄ սահմաններում: Այդ ճանաչումն անվերապահ է և ինքնին պարունակում է նաև ինքնիշխանության ճանաչումն այն ողջ տարածքի հանդեպ, որը ճանաչման պահին կոնկրետ Ստեփանակերտի կողմից կդիտարկվի որպես Արցախի պետական տարածք: Եթե, օրինակ, ՀՀ կողմից ճանաչման պահին Արցախի զինված ուժերն իրենց վերահսկողության տակ կառնեն Քուռ գետի ողջ աջափնյակը և այդ բնագիծը կհռչակեն Արցախի պետական սահման, ապա ՀՀ-ի համար, Արցախի անկախությունը ճանաչելու պարագայում, այդ սահմանային փոփոխությունը կդիտվի որպես իրավաչափ գործողություն»: |