«Էդմոն Մարուքյանի մոտ Ծառուկյանի նկատմամբ ջիգյար է բուսնել». Լյովա Եղիազարյան
![]() 255 Չորեքշաբթի, 07 հոկտեմբերի, 2020 թ., 10:15 «Հանրապետություն» կուսակցության անդամ Լյովա Եղիազարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Էդմոն Մարուքյանի մոտ Ծառուկյանի նկատմամբ ջիգյար է բուսնել։ Կլասիկը դիմել է գլխավոր դատախազին՝ փոխելու Ծառուկյանի խափանման միջոցի հարցը։ Սա մարդասիրություն չէ, սա քաղաքական հաշվարկ է։ Պատահական չէր, որ նրան հաջորդեց քոչարյանամերձ ու ռուսական հսկողության տակ գտնվող 13 կուսակցությունների հայտարարությունը, որի նպատակն է ուժեղացնել հինգերորդ շարասյան հակապետական պայքարը։ Մարուքյանն զբաղված է քաղաքական շուստրիությամբ՝ արտաքուստ ցույց է տալիս, որ այդ կուսակցությունների հետ կապ չունի, բայց իրականությունն այլ է։ Օգտվել պատերազմական այս իրավիճակից ու զբաղվել քաղաքական ինտրիգներով, առնվազը դավաճանություն է Հ. Գ. Ներեցեք, որ այս օրերին հաճախ եմ գրում ներքաղաքական թեմաներով։ Ուրիշ ելք չկա։ Ռևանշիստները, ռուսահպատակները, գլխավոր ամբաստանյալն ու սալյարկայի գողը և նրանց թայֆաներն ակտիվացել են»։ |