Ապացույցներ, որ Ադրբեջանը թիրախավորում է Արցախի խաղաղ բնակչությանը. 18+
![]() 9816 Երկուշաբթի, 12 հոկտեմբերի, 2020 թ., 19:25 Այս պատերազմը ևս մեկ անգամ ցույց տվեց, որ Ադրբեջանը թիրախավորում է Արցախի խաղաղ բնակչությանը, գրում է Հայկական միասնական տեղեկատվական հարթակը՝ հրապարակելով վիրավորում ստացած խաղաղ բնակիչների լուսանկարներ: Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմի հետևանքով սպանվել է Արցախի 25 խաղաղ բնակիչ, որից 1-ը մանկահասակ աղջիկ, 8 կին և 16 տղամարդ: Սպանության դեպքերն արձանագրվել են Ստեփանակերտ (7 անձ), Մարտունի (6 անձ), Հադրութ (6 անձ) և Մարտակերտ (3 անձ) քաղաքներում, Մարտակերտի շրջանի Ալաշան բնակավայրում (1 անձ) և Մեծ Շեն համայնքին հարակից վայրում (1 անձ), Ասկերանի շրջանի Այգեստան համայնքում (1 անձ): Մարմնական վնասվածքներ են ստացել ընդհանուր առմամբ 100-ից ավելի քաղաքացիական անձինք, որոնցից 80-ից ավելին ստացել են լուրջ վնասվածքներ։ ![]() ![]() ![]() |