«Այդպես էլ չենք հասկանում, անջատողականությունը որևէ երկիր երբևէ չի կարող սատարել». Հայկ Մարտիրոսյան
![]() 361 Կիրակի, 18 հոկտեմբերի, 2020 թ., 09:00 Քաղաքագետ Հայկ Մարտիրոսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Մեր քաղաքական միտքն անկարող է, անունակ է, մինչև ամենախորքերը փտած, հնամաշ ու տխմար է այնքան, որ մենք որպես հասարակություն այդպես էլ չենք հասկանում, տեղյակ չենք, չգիտենք, որ «անջատում»-ները՝ այսինք բառացի անջատողականությունը՝ սեպարատիզմը որևէ երկիր երբևէ չի կարող սատարել, եթե դա չի բխում, իր կամ որևէ գերտերության ուղղակի, անմիջական շահերից: Իսկ այդպիսի շահերը եզակի են լինում և Արցախի հարցը հաստատ դա չէ: Սեպարատիզմի խնդիրներ ունեն աշխարհի գրեթե բոլոր տերություններն ու գերտերությունները և Ազգերի ինքնորոշման կամ անջատման դրույթը վաղուց աշխարհում դարձել է մեծապես մերժելի: Հնամաշ դասագրքերով սնվածներն են միայն կարծում, թե Տարածքային ամբողջականության և ազգերի ինքնորոշման դրույթները շարունակում են հավասար մնալ: Առարկայական միջազգային քաղաքականությունում երկրների տարածքային ամբողջականության սկզբունքն անհերքելիորեն և միապետորեն առաջնություն է վայելում: |