«Սա ահազանգ է համանախագահների համար». Շավարշ Քոչարյան
![]() 402 Երեքշաբթի, 20 հոկտեմբերի, 2020 թ., 14:20 «ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի երեք համանախագահներից առավել ակտիվ են Ռուսաստանը, Ֆրանսիան: Հիմա ԱՄՆ-ի միանալն է կարևոր... Մենք պետք է գիտակցենք, որ տվյալ պարագայում մեկ հարց է երեք համանախագահների մոտ՝ որպեսզի ոչ թե հայտարարվի հրադադար, այլ պահպանվի, իրականացվի»,- լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ԱԳ փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանը՝ անդրադառնալով հակառակորդի ագրեսիվ գործողություններին: «Եվ պատահական չէ, որ փակ քննարկումը, որը եղավ ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդում, հենց սրան էր նվիրված: Ներկա փուլում համանախագահներն ունեն մեկ մանդատ՝ նպաստել, որ կողմերը փոխզիջումների միջոցով հասնեն ընդհանուր հայտարարի: Երկրորդ մանդատն այն է, որ նրանք, որպես ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի մշտական անդամ, թույլ չտան, որ վերսկսվեն ռազմական գործողությունները, ինչպես վերսկսվեց 2016 թվականին, և հիմա էլ նորից վերսկսվեց. աա իրենց համար ահազանգ է»,- ասաց Շավարշ Քոչարյանը: |