Հրաժարականների շքերթը կշարունակվի․ «Հրապարակ»
![]() 279 Չորեքշաբթի, 18 նոյեմբերի, 2020 թ., 08:18 «Հրաժարականների շքերթը շարունակվում է։ Երեկ մի խումբ պաշտոնյաներ էլ հրաժարականներ տվեցին՝ ԱԱԽ գրասենյակի ղեկավարը, Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի անդամը։ Ապա տեղեկացանք, որ ընդունվել է ԱԳ փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանի հրաժարականը, և դիմումներ են տվել բոլոր մյուս երեք փոխնախարարները, սակայն ԱԳՆ-ից հայտարարեցին, որ նրանք շարունակում են պաշտոնավարել, ինչը թերս նշանակում է, որ դիմումները դեռ չեն ընդունվել։ Օրվա վերջում լուր ստացանք, որ հրաժարականի դիմում են ներկայացրել արտակարգ իրավիճակների նախարարն ու փոխնախարարը։ Ֆելիքս Ցոլակյանի և Արմեն Հարությունյանի հրաժարականի փաստը ԱԻՆ խոսնակը հաստատեց։ Մեր տեղեկություններով, վաղը ևս մի քանի բարձրաստիճան պաշտոնյաներ են հրաժարական ներկայացնելու»: Նյութն ամբողջությամբ կարդացեք թերթի այսօրվա համարում: |