««Պատրոն Դավոյի» հետ հանցավոր շղթայի կոնկրետ դրվագների անձամբ եմ ականատես եղել». Արման Բաբաջանյան
![]() 366 Հինգշաբթի, 19 նոյեմբերի, 2020 թ., 12:45 ԱԺ պատգամավոր Արման Բաբաջանյանը սոցկայքի իր էջում գրել է․ «Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունում ամենաազդեցիկ մարդկանցից շարունակում է մնալ աշխարհի մի շարք երկրների կողմից հետախուզման մեջ գտնվող «Պատրոն Դավոն»: Նրա հետ մեր պաշտպանական գերատեսչության բարձրաստիճան զինվորականների հանցավոր շղթայի շատ կոնկրետ դրվագների անձամբ եմ ականատես եղել: Ժամը կգա, ամեն ինչ պարզ կլինի: Իմ պահանջը համակարգային պատասխանատվության մասին է, պաշտպանական գերատեսչությունը պետք է պատասխան տա, ԱԳ նախարարությունը, Անվտանգության խորհուրդը, այլ պատասխանատու գերատեսչություններ պիտի պատասխան տան, թե ինչու պետությունը պատրաստ չէր այսպիսի արհավիրքին: Մեր հազարավոր զինվորներ իրենց կյանքը զոհել են բազմաթիվ պատասխանատու մարմինների հանցավոր անգործության պատճառով, պետության առաջ դավաճանության պատճառով»: |