«Պետականություն կորցնելու շեմին ենք, սա կատակ չէ». Թևան Պողոսյան
![]() 421 Ուրբաթ, 27 նոյեմբերի, 2020 թ., 23:55 «Լավագույն տարբերակն արտահերթ ընտրություններն են, այսօր լեգիտիմությունից խոսում են այն մարդիկ, որոնք օրենքներ են խախտել, 2018-ին խոստումներ տված և քվե ստացած ուժն իր նախընտրական խոստումներից ո՞րն է կատարել»,- «Արմնյուզ» հեռուստաընկերության եթերում ասել է Մարդկային զարգացման միջազգային կենտրոնի ղեկավար, ՀՀ նախագահի խորհրդական Թևան Պողոսյանը: Ըստ Պողոսյանի՝ մենք պետականություն կորցնելու շեմին ենք, և պետք է գիտակցել՝ ինչ ճգնաժամ է մեզ սպասվում. «Եթե նոր հնարավորություն ստեղծվի, շատ բան կհասցնենք անել։ Պետք է սկսենք խոսել մեր երկարաժամկետ երազանքի մասին, իսկ կարճաժամկետում ունենք ճգնաժամերի շարան, ունենք ճգնաժամային կառավարիչների կարիք։ Տասը միլիոն հայության մեջ գտնենք գոնե 20 ճգնաժամային կառավարիչ կամիկաձեների։ Երկրի գոյատևման համար այդ շանսը պետք է տրվի»,- ասել է նա: Մանրամասները՝ տեսանյութում: |