«Չի գրում, որ իրերի իրական դրությունը ճիշտ հաշվարկել չի կարողացել». Վարդան Հարությունյան
![]() 335 Կիրակի, 29 նոյեմբերի, 2020 թ., 20:50 Հասարակական գործիչ, իրավապաշտպան, հրապարակախոս Վարդան Հարությունյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Նիկոլ Փաշինյանն իր էջում նոր գրառում է արել։ Գրառումից պարզ է դառնում, որ նա 2․5 տարի Ղարաբաղի խնդրի լուծմանը ձեռնամուխ չի եղել, քայլ չի արել՝ քաջության, համարձակության (ինքը սրան «դուխ» է ասում) բացակայության պատճառով։ Ասում է՝ եթե ասեի՝ պետք է զիջումների գնանք, կասեին «Նիկոլ-դավաճան»։ Ասում է՝ պատրաստվել ենք պատերազմի, բայց պարզվել է՝ վատ ենք պատրաստվել։ Վերջում էլ միասնականության կոչ է անում։ Նա, իհարկե, չի գրել, թե ինչպես էր իր ռազմաշունչ ելույթներով ու բանակցությունները մերժելով մոտեցնում պատերազմը։ Չի գրել, որ պատերազմի արդյունքում, որին ինքը պատրաստվում էր, տարածքային կորուստներ, կոտրված ողնաշար, 5000 զոհված երիտասարդ ունենք։ Չի գրում, որ իրերի իրական դրությունը ճիշտ հաշվարկել չի կարողացել։ Վկան՝ իր այս գրառումը»։ |