Խորհրդարանական լսումներ՝ երկրում ստեղծված իրավիճակից ելքերը քննարկելու նպատակով
![]() 244 Ուրբաթ, 04 դեկտեմբերի, 2020 թ., 12:25 ԱԺ ԼՀԿ խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Տեղեկացնում ենք, որ ՀՀ ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունը նախաձեռնել է խորհրդարանական լսումներ՝ քննարկելու համար երկրում ստեղծված իրավիճակից ելքերը և ներկայացնելու համար անհրաժեշտ գործողությունների ճանապարհային քարտեզը։ Լսումներն անցկացվելու են 2020 թվականի դեկտեմբերի 07-ին՝ առավոտյան 11։00, Ազգային ժողովի լիագումար նիստերի դահլիճում՝ հետևյալ ընթացակարգով և օրակարգով՝ - Հիմնական զեկույց՝ մինչև 15 րոպե. - Հարցեր հիմնական զեկուցողին՝ յուրաքանչյուրը մինչև 1 րոպե. - Պատասխաններ՝ յուրաքանչյուրը մինչև 2 րոպե. - ԱԺ խմբակցությունների ներկայացուցիչների ելույթներ՝ յուրաքանչյուրը մինչև 5 րոպե. - Լսումներին գրանցված անձանց ելույթներ՝ յուրաքանչյուրը մինչև 3 րոպե. - Հիմնական զեկուցողի եզրափակիչ ելույթ՝ մինչև 15 րոպե»։ |