Կապանի քաղաքապետն ու ավագանու անդամները պահանջում են վարչապետի հրաժարականը. Մեղրիի և Գորիսի համայնքապետարանները միացել են կոչին
![]() 355 Շաբաթ, 05 դեկտեմբերի, 2020 թ., 14:50 Կապանի քաղաքապետն ու ավագանու անդամները հանդես են եկել կոչով՝ պահանջելով վարչապետի ու կառավարության հրաժարականը: Այս մասին նրանք հայտարարություն են տարածել «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցում: «Սիրելի՛ հայրենակիցներ, Մեղրիի համայնքապետարանը նույնպես միացել է այս կոչին. Մեղրի համայնքի ղեկավար՝ Մխիթար Զաքարյանը Մեղրիի համայնքի ավագանու անդամներ՝ Ադամյան Աշոտ Արմոյի Ադամյան Կարեն Սերգեյի Ադամյան Հարություն Լեռնիկի Գեւորգյան Գագիկ Ռուբիկի Գեւորգյան Խաչատուր Դավիթի Զաքարյան Հրայր Սասունի Հակոբյան Գարեգին Սերոբի Հայրապետյան Սուրեն Վոլոդյայի Հովհաննիսյան Հարութ Գրիշայի Մարտիրոսյան Կոստանտ Ժուդեքսի Միքայելյան Սամվել Սանասարի»: Պահանջին միացել են Գորիսի համայնքապետարանն ու ավագանու անդամները Գորիս համայնքի ղեկավար՝ Առուշ Առուշանյան, Գորիս համայնքի ավագանու անդամներ՝ |